Právo prvej noci

Autor: Ľubomír Belák | 23.3.2016 o 16:29 | (upravené 23.3.2016 o 17:30) Karma článku: 8,10 | Prečítané:  1362x

A sme o krok ďalej. Ktorým Smerom? Na kompase sú vyznačené štyri strany – východ, západ, sever a juh. V slovenskej politike však ani netušíme, kde je sever. Dnes sa nám to pokúšal ukázať slovenský parlament.

Musím uznať, že scenár prvej schôdze bol napísaný skúsenou rukou zaprášenou 23 rokmi politikov, ktorí nás mali v hrsti. Hmmmm.... vlastne na nás kašľali, aj keď nás, občanov, voličov mali vo svojich prejavoch plné ústa. Na prvé zasadnutie parlamentu prišli všetci. Nikto nemohol chýbať. Na to, aby sa zvolení mandátnici mohli postaviť za parlamentnú katedru a predniesť svoj prejav museli podľa zákona zložiť sľub. Zatiaľ to bol sľub, ktorý sa dá vo všeobecnosti splniť. Horšie to bude so sľubmi o zmenách k lepšiemu v živote ľudí.

Už prvé dejstvo nového parlamentu, zaujatie kresla predsedu parlamentu Princom nevinnosti národnej strany, bol úsmevný, ale aj vzbudzujúci rozpaky. Človek, ktorý prichádza zo strany hrdej na svoj národ, má problémy so slovenským jazykom. Jeho negramotné vyjadrovanie je len časť jeho zápasu s jazykom, ktorý by mal brilantne ovládať. Neovláda. Už vo svojom úvodnom prejave sa objavilo toľko nezmyslov, že to skôr vzbudzovalo plač ako úsmev. Možno mu prepáčiť úvodnú neistotu vedenia schôdze, nemožno mu  však prepáčiť neistotu pri vyjadrovaní vlastných myšlienok, ak vôbec nejaké má. Tie sú  naplnené frázami a odretými heslami z minulého storočia. Dokonca aj šéf čiernokošeliarov sa vedel stručne a jasne vyjadriť po slovensky. Keď už sme pri ňom, predbehol všetkých svojich kolegov v sále. Mal ako prvý v parlamente prejav s predložením pozmeňujúceho návrhu. Nebol ani fašistický, ani slaboduchý. Navrhol znížiť počet podpredsedov na troch. Argument? Ušetríme. Pokusy oponentov, ktoré nasledovali vo faktických poznámkach boli skôr pokusom o chabú oponentúru – veď sme sa dohodli.  Ďalšou ukážkou novej politiky Bratov v triku (SAS a OĽaNO) bolo vystúpenie slovenského Corrada Cattaniho. S úškľabkom na tvári vypustil ako džina z fľaše procedurálnu poznámku o nepresnosti kandidatúry Sieťky na podpredsednícky flek. Bola to predzvesť nekonečných delobuchov, ktorými chcú obe strany zahltiť rokovanie parlamentu. Je parlamentná demokracia o tom? Ďalším úkazom je akási demonštrácia príslušnosti k rase. Dvaja mandátnici prišli zložiť sľub s označením židovskej hviezdy na hrudi. Čo to bolo? Ukážka akéhosi sioniizmu ala Slovakia, rasovej nadradenosti,  alebo protest proti rasovej nerovnosti na Slovensku?, alebo...V rokovacej sále boli aj iní ľudia, s inými vyznaniami, politickými názormi, sexuálnymi orientáciami, alebo farbou vlasov. Mali si aj oni prilepiť nejaké označenie?

To bol prvý parlamentný deň na Slovensku, a budú ďalšie............

                                                                                                                Ľubo Belák

                                                                                                                23.3.2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?